Руската икономика няма да се стабилизира въпреки споразумението с Рияд

Русия и  Саудитска Арабия достигнаха до споразумение за намаляване на добивите на петрол на 12 април, след 4 дни напрегнати преговори, включващи и намесата на президента на САЩ Доналд Тръмп. С това петролна война между двете страни може да бъде прекратена, но Русия ще продължи да усеща ударът от понижението в цените на суровия нефт по своя бюджет, пише в анализ Bloomberg.

Срещата на ОПЕК+ отново е отложена

Спора между  Саудитска Арабия и Русия  кой е виновен за намаляване на цените на петрола става все по-задълбочен. Поради разногласията между двете страни срещата на  ОПЕК+, планирана за понеделник, бе отложена за 9 април.

Цените на петрола се сринаха от една страна поради намаленото търсене заради пандемията от коронавирус, от друга поради провалената сделка за ограничаване на производството и изтичане на старата договорка на 31 март.

Какво стои зад петролната войната на Саудитска Арабия с Русия?

Според анализ в арбската медия “Al Jazeera” в основата на неразбирателството между двете страни стои гневът на Русия срещу санкциите, насочени срещу нейния петролен гигант, "Роснефт трейдинг". Миналият месец Вашингтон им наложи санкции заради извършени операции в енергийния сектор във Венецуела, с които руската компания дефакто  оказва подкрепа на диктатора Мадуро.

Петролна война между Саудитска Арабия и Русия

На срещата във Виена между членовете на ОПЕК, която беше проведена в петък не се стигна до споразумение. Русия не одобри предложението за допълнително намаляване на производството c 1.5 млн., с което да се контролира спада на цената на петрола, в резултат на епидемията от коронавирус, която ще причини рязко забавяне на световната икономика и дори може да доведе до рецесия.

Цeнитe нa пeтpoлa ще cтигнaт ĸocмичecĸи нивa, ако Иран не бъде спрян

 

Цeнитe нa пeтpoлa мoгaт дa cтигнaт ĸocмичecĸи нивa, aĸo Иран не бъде спрян. Toвa пpeдyпpeждaвa cayдитcĸият пpинц Moxaмeд бин Caлмaн cлeд aтaĸaтa cpeщy петролния гигант „Сауди Арамко“, зa ĸoятo Pияд, Baшингтoн, Лондон, Париж и Берлин oбвиняват Техеран.

САЩ разполагат ракети Пейтриът в Саудитска Арабия за защита от нови атаки на Иран

 

САЩ изпращат ракети Пейтриът, четири наземни радарни системи и 200 военнослужещи в Саудитска Арабия, за да защитят петролната инфраструктура на страната от все по-агресивното поведение на Иран. Това обявиха официални представители на Пентагона. „Нашите действия „ще засилят отбраната на критична военна и гражданска инфраструктура“, заяви говорителят на Пентагона Джонатан Хофман.

Франция, Великобритания и Германия обвиниха Иран за нападението в Саудитска Арабия

 

Франция, Великобритания и Германия заявиха, че за тях вече е ясно, че Иран е отговорен за нападението срещу саудитски петролни съоръжения на 14 септември, съобщава Ройтерс.

Помпео: Иранската атака срещу Саудитска арабия е „акт на война“

 

Атаките срещу петролната инфраструктура на Саудитска Арабия са „акт на война“. Това заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпео при пристигането си в кралството за среща с престолонаследника принц Мохамед бин Салман. Помпео допълни, че вече няма съмнение, че нападенията са дело на Иран.

Саудитска Арабия обяви, че Иран е замесен в атаката, присъединява се към коалицията на САЩ в Залива

 

Саудитска Арабия обяви, че ще представи доказателства за ролята на Иран в атаката с дронове срещу Арамко, засегнала 5% от световния пазар на петрол през уикенда, предадоха държавната телевизия в Рияд и Блумбърг.