Германия противопоставя ЕС на САЩ заради интересите си с Русия

Меркел, Путин

 

Въпреки, че ЕС като цяло отстоява и защитава демократичните ценности и се противопоставя на режимите и действията на диктатори като Владимир Путин, отделни страни членки на съюза продължават своите политически и икономически връзки с Русия.

На лице са икономическите санкции на ЕС срещу Русия, наложени след анексирането на Крим и действията на Москва в Източна Украйна, както и факта, че Германия остава един от най-важните търговски партньори на Русия. Обемът на търговията между двете страни е нараснал с 22% през изминалата година. Германските инвестиции са в размер на 16 милиарда евро, а германските компании са реализирали в Русия оборот от 43 милиарда евро с около 270 000 служители.

Освен това стана ясно, че двигателя на ЕС - Германия има икономически интереси и проекти съвместно с Русия, които са решени да защитят и реализират въпреки санкциите налагани от САЩ срещу тях. Такъв проект е "Северен поток - 2" и общия интерес на двете страни за иранската ядрена програма.

След срещата на Ангела Меркел и Владимир Путин пред дни, германският външен министър Хайко Маас излезе с идея за създаване на платежна система, независима от Съединените щати, която да спаси сделката с Иран, предаде "Ройтерс".

Освен това коалиционния партньор на Меркел е поискал създаване на Европейски валутен фонд. Текстът на предложението му е озаглавен "Да не оставяме на САЩ да действат през главата ни", като "действат" може да се преведе и като "търгуват". В едно от изреченията в текста, което повтаря тази фраза, след нея е добавено "за наша сметка". Говори се за увеличаване на автономията от САЩ и търсене на отделни финансови канали. "Дяволът" в подобно предложение "е в хилядите детайли", признава Маас, но също, че "всеки ден, в който споразумението остане в сила, е по-добър от високо взривоопасна криза, която иначе заплашва Близкия изток".

Ангела Меркел е реагирала предпазливо на идеята, като е изтъкнала, че е важно да се поддържа сътрудничеството със САЩ в сигурността, но също, че в по-широк смисъл същината на предложението е в съзвучие със собствения ѝ начин на мислене.

На пресконференция с президента на Ангола канцлерът е казала, че трансатлантическата връзка се променя, че трябва да се поемат повече отговорности и Европа трябва да вземе съдбата си в собствените си ръце.

По-късно говорител на германското външно министерство е заявил, че единствената цел на публикацията, която е направил Хайко Маас била да бъде насърчен "дебат" за отношенията с Вашингтон и за бъдещето на споразумението с Иран.