Изправят Русия пред международния съд в Хага заради Украйна

Международният съд в Хага ще разгледа спора между Русия и Украйна въпреки съпротивата на Москва

 

Международният съд в Хага се произнесе, че разглеждането на иска на Украйна срещу Русия е в неговите правомощия. Киев обвинява Русия в намеса в страната и в подкрепата за сепаратистите в Крим и Източна Украйна.

Най-високопоставеният съд в света е част от структурите на ООН и разглежда спорове между държави. Решенията му са окончателни и не подлежат на обжалване. Същевременно обаче няма и процедура, която да принуди осъдените държави да изпълнят съдебните решения. Поради това неведнъж през годините някои страни са пренебрегвали съдебните решения срещу тях. Въпреки това обаче решението на съда в Хага има огромно морално значение и хвърля сянка върху авторитета на осъдена страна, особено ако тя не изпълни предписанията.

Изслушвания по съществото на спора между Киев и Москва най-вероятно ще започнат през 2020 г. Съдия Абдулкауи Юсюф съобщи, че е отхвърлен опитът на Русия да оспорва юрисдикцията на съда по тази тема. Според Москва допускането на украинския иск можело да се използва като претекст за отхвърляне законността на анексирането на Крим през 2014 г.

Днешното решение създава още повече проблеми за президента Владимир Путин, тъй като създава прецедент, който може да засегне други случаи като връзката на руската армия в свалянето на малайзийския пътнически самолет от полет MH17 над Източна Украйна през юли 2014 г. Според Киев руската подкрепа за сепаратистите, контролирали територията, над която стана трагедията с гибелта на близо 300 души, е нарушение на конвенция на ООН, забраняваща финансирането на терористични групировки. Трима руснаци и украинец са обвинени досега за свалянето на самолета и през март ще бъдат съдени задочно в Холандия. Международна разследваща група твърди, че ракетната установка, от която е стреляно, е дошла не от Украйна, а от руска военна част край Курск. Русия настоява, че няма нищо общо със случилото се.

През 2017 г. властите в Киев поискаха Международният съд да нареди на Русия да спре да финансира и въоръжава проруските сили в Източна Украйна, както и да прекрати дискриминацията срещу етническите татари в Крим. По официални данни от избухването на конфликта в началото на 2014 г. са загинали над 13 000 души.