Германия иска постоянно място в Съвета за сигурност на ООН

Меркел Макрон

 

Германия иска постоянно място в Съвета за сигурност на ООН.

Съветът за сигурност включва пет постоянни члена (САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай) и десет непостоянни. Всяка година Генералната асамблея на ООН избира пет непостоянни члена за двугодишен мандат на географски принцип. Едно от предимствата на постоянните членове на съвета е, че те имат право на вето при приемането на решенията, които често са свързани с международната сигурност и издаването на разрешение за използване на сила.

Още в началото на миналата година Германия обяви, че е готова да поеме по-голяма отговорност, а министърът на финансите на Германия Олаф Шолц предложи Франция да отстъпи постоянното си място в Съвета за сигурност на ООН в полза на Европейският съюз и то да се заема от страните членки на Общността на ротационен принцип. Франция тогава индиректно отхвърли тази възможност.

Днес двете страни подготвят подписването на договор за сътрудничество помежду си, който предвижда икономическа интеграция, сътрудничество в сферата на отбраната и сигурността и на външната политика, защита на германско-френските интереси, повишаване на конкурентоспособността на Германия и Франция и засилване на взаимодействието между гражданските общества.

Освен това в договора ще бъде подчертан като основен приоритета за германско-френската дипломация Германия да бъде приета като постоянен член в Съвета за сигурност на ООН, според откъси от договора, цитирани от германския вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

"Договорът предвижда Германия и Франция да съгласуват още по-тясно действията си във всички структури на ООН", каза германският правителствен говорител Щефен Зайберт. Освен това той подчерта, че двете страни ще работят за това в Съвета за сигурност на ООН да се чува "обща европейска" позиция.

Новият договор ще бъде подписан на 22 януари в Аахен от канцлера на Германия Ангела Меркел и президента на Франция Еманюел Макрон. Новото споразумение ще допълни сключения през 1963 г. Елисейски договор.