Справедливостта за Украйна свършва ли с икономическия интерес на Германия?

Украйна, Русия, Европа

Срещата между германския канцлер Ангела Меркел и руския президент Владимир Путин беше приета с тревога от Украйна. Пред украинското издание "Апостроф" дипломата Василий Филипчук коментира, че самият факт, че се организира подобна среща доказва, че в приемането на решения Европа се ръководи от свойствения й прагматизъм.

"Бих искал да напомня,че това е втората среща между Ангела Меркел и Владимир Путин. Тя е красноречива демонстрация, че недалновидните политически решения които се основават на това, че цяла Европа ще загине с нас в борбата с Русия, са безпочвени. Европа и нейните лидери базират своите решения на множество фактори, сред които икономически интерес и прагматизъм. Интересът към диалог с Русия е налице и е обективен", коментира украинския дипломат.

"Много често има абсолютно егоистични нагласи от страна на Германия. Струва си да си припомним историята, когато в руската компания "Росатом" се появи предложение за изграждане на атомна електроцентрала в Унгария. Тогава Германия блокира това решение и критикува Унгария. Но веднага след като "Росатом" се договори с германския "Сименс" за това част от оборудването за тази електроцентрала да бъде осигурено от компанията, позицията на Германия и Европейския съюз веднага се промени: те вече не се противопоставиха на изграждането на АЕЦ-а и дадоха "зелена светлина" за строежа й. Това означава, че страните променят политическата си позиция в зависимост от това, какви са техните икономически интереси", коентира Филипчук.

Икономическите интереси на Германия, която е водеща сила в ЕС определено клонят към Русия.   

Въпреки икономическите санкции на ЕС срещу Русия, наложени след анексирането на Крим поради действията на Москва в Източна Украйна, Путин посочи, че Германия е един от най-важните търговски партньори на Русия. Преди срещата си с Ангела Меркел преди дни, без да споменава санкциите, той каза, че обемът на търговията между двете страни е нараснал с 22% през изминалата година. Германските инвестиции  били в размер на 18 милиарда щатски долара (16 милиарда евро). Германските компании са реализирали в Русия оборот от 50 милиарда долара (43 милиарда евро) с около 270 000 служители.