Корупцията в България е устойчива и неизменна вече 7 години

Асоциация "Прозрачност без граници"

 

Асоциация "Прозрачност без граници" оповести резултатите от Индексът за възприятие на корупцията за 2018г., който отразява възприятията за корупцията в цялост, включително способността на държавата да налага прозрачност и отчетност, ефективното съдебно преследване, защитата на разобличаващите корупция, на журналистите, несъразмерната административна тежест, степента на овладяване на държавата, административните услуги и др.

От 180 държави по този индекс България се нарежда на 77 място до държави като Суринам, Буркина Фасо и Гана. С индекс от 42 точки, страната ни устойчиво се държи за опашката на Европейския съюз от 2012 година, когато индексът е бил 41 пункта. Оказва се, че през последните 7 години има практически застой в борбата с корупцията.

Председателят на Управителния съвет на организацията и политолог Огнян Минчев коментира, че тук не става въпрос просто за неправене на реформи, а за установена система от обществени и икономически отношения, която система генерира този резултат. Според него ние нямаме управление на правова държава, а повърхностна, номинална институционална държавност, в която действат реални процеси на заобикаляне на институциите.

"Говорим за неинситутционален, неюридически процес на възпроизвеждане на статуквото, за икономика зад сцената, за правосъдни институции, чиито представители функционират само номинално законно, а де факто често заобикалящи закона. Държавата функционира под правилата, под институциите, под законите", казва Минчев. Става дума за "де факто олигархична структура на концентрация на властта зад формалното й разделение и институционално устройство", добавя политолога.

Това са основните изводи от Индексът за възприятие на корупцията за 2018г., представен днес от Асоциация "Прозрачност без граници" – българското представителство на международната организация за борба с корупцията Transparency International.