Твърд Brexit засяга най-силно икономиките на Германия и Белгия

Brexit

 

След кратка лятна почивка страните-членки на Европейския съюз и Великобритания ще продължат с преговорите по Brexit. Двете страни все още се надяват да постигнат споразумение, но и обратния вариант е твърде възможен. 

Според ново изследване напускането на Великобритания без споразумение ще доведе до загуби от над 500 милиарда паунда за ЕС. Отделно икономиките на страните членки ще понесат спад от 1.5 процента в националния си доход, според друго изследване на Международния валутен фонд (МВФ).

Едни от най-силно засегнатите икономики от подобен изход ще бъдат тези на Германия и Белгия.

Понастоящем Германия се наслаждава на търговски сделки с Великобритания на стойност 61 милиарда паунда. Островът е вторият най-голям износен пазар за германските автомобилопроизводители. При случай на Brexit без споразумение митнически такси от 2 милиарда паунда на година ще бъдат прибавени към разходите на германски автомобили, закупувани от британски потребители.

През изминалата година, 950 000 автомобили произведени от Фолксваген, БМВ и Мерцедес са били регистрирани във Великобритания като част от вноса на германски автомобили на стойност 20 милиарда паунда.

Белгия също е сериозно притеснена за икономиката си. Финансовия министър на страната Йохан ван Овертвелт предупреждава, че страната ще загуби около 42 000 работни места само във Фламандския регион, които са зависими от бизнеса с Великобритания.

„Белгия е четвъртият по-големина износител, по номинални сметки, във Великобритания, в паритет с Франция, която е много по-голяма страна. При този случай, ако Brexit поеме по грешния път, т.е. твърд Brexit, това ще нарани белгийската икономика много сериозно. Говорим за хиляди и хиляди работни места", казва Ван Овертвелт.

Твърд Brexit може да засили и антиевропейските настроения в Италия тъй като Рим ще трябва да допринася с допълнителни 900 милиона паунда на година в хазната на Брюксел, за да запълни дупката, оставена от напускането на Великобритания.

Интересна е и позицията на Франция, която също ще понесе загуби при липса на споразумение, но продължава да бойкотира плана на Тереза Мей за "мек" преход.

Едно е сигурно предстои промяна и ЕС няма да бъде това, което е в момента.