НАТО: Бъдете готови за руски ракети навсякъде по света

Снимка: Пресцентър на Министерския съвет

 

"Ние не искаме да има нова Студена война и затова призоваваме Русия да спазва договора за ракетите". Това обяви на брифинг в Министерския съвет генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг след среща с премиера Бойко Борисов.

Столтенберг посочи още, че трябва да бъдем подготвени за свят, в който Русия може да разположи ракетите си навсякъде.

Според Столтенберг ракетите, с които разполага Русия могат да достигнат европейските градове и да бъдат използвани във въоръжен конфликт. "Трябва да бъдем подготвени за свят и без този договор", призова той.

Столтенберг дипломатично похвали България и нейната лоялност към алианса, различните мисии в Афганистан и Косово, стратегическа роля в региона на Черно море и подкрепата на ученията на НАТО в Ирак.

Генералният секретар на Алианса изтъкна, че разширяването на НАТО с България е допринесло за засилване на колективната ни отбрана. По думите му, високо се оценява и начинът, по който се подкрепя процесът Северна Македония да подпише протокол за присъединяване към НАТО.

"Фактът, че подписахте договор за добросъседство и сътрудничество помогна за доверието и начерта пътя на Северна Македония към НАТО. Съюзниците вече започнаха да ратифицират договора за присъединяване на македонската страна в Алианса", категоричен е Столтенберг и допълни, че това е добре за региона и за евроатлантическата сигурност.

Той заяви, че много се радва да е в България няколко дни преди националния празник на страната - 3 март.

Столтенберг благодари на България затова, че е толкова ангажиран и високо ценен съюзник в НАТО.

"Затова приветствам, че България е започнала да инвестира повече в отбрана. Също така страната заяви готовност да отчита всички разходи и да достигне 2% от БВП за отбрана", каза Столтебнерг.

Всъщност България е далече от 2-та процента от БВП. За разлика от другите страни - членки на НАТО, парите за военни пенсии у нас не са включени в 2-та процента разходите за отбрана. Премиерът Бойко Борисов коментира това като "наша скромност". Макар че включването им в общите разходи за отбрана по никакъв начин не би подобрило боеспособността на армията ни.

Изказването на Столтенберг след срещата беше изцяло протоколно. "Ценим приноса на България в различните мисии на НАТО зад граница и подпомагането ни в борбата с международния тероризъм", каза генералният секретар на НАТО. "Тази година честваме 70-годишнината от основаването на НАТО и 15 г. от присъединяването ви към Алианса. Имате стратегическо положение и стратегическа роля в Черно море и в региона. Допринасяте за засилване на колективната ни отбрана по много различни начини. Разбира се, оценяваме и усилията ви за модернизиране на българската армия, на флота и на ВВС", каза още Столтенберг.

В разширената среща между двете делегации взеха участие още вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, помощник генералният секретар по планирането и политиката на отбрана Патрик Търнър и Лоренц Майер-Минеман - първи заместник-директор на кабинета на генералния секретар.

Припомняме, Столтенберг е на двудневно посещение в България по покана на българския министър-председател. Тази година Северноатлантическият алианс отбелязва своята 70-та годишнина, а България - 15 години пълноправно членство в НАТО.

Борисов обясни, че България е направила много неща за НАТО и като един от най-дисциплинираните, лоялни и силни членове на Алианса, се разбрал със Йенс Столтенберг да направят преглед на всичко, което нашата страна е направила.

1 100 военнослужещи полицаи са преминали през Косово, 22 души има в момента. Относно мисиите в Афганистан от 2003 г. - 158 души имаме там и 10 500 военнослужещите са минали до настоящия момент и 500 млн. лева са разходите.

Учения на НАТО, в които е участвала България в страната и извън нея през 2017 г. са общо 11 учения, а през 2018 г. - 10 учения, с разходи.