"Големите въпроси на 2018"

Бойко Борисов

 

"Големите въпроси на 2018" е темата, под която мина срещата на така наречения бизнес, с така нареченото правителство в лицето на премиера Бойко Борисов. 

На срещата Борисов изтъкна, че момента е подходящ политическия елит на Балканите да демонстрира разум и да покаже на Европа, че не генерираме проблеми, а успехи и места за добри инвестиции. Подкрепи думите си, като сравни колко добър пример със своите взаимоотношения дават България и Македония и как Хърватия и Словения спорят за едно "заливче".

"Не обичам да деля Балканите, защото така сме свързани, че всяка една държава може да генерира такова напрежение, че да срине останалите. Само преди години нещата, които се случиха в Косово, например. Така че България и Македония действително дадоха голям пример, че и на Балканите има страни, които въпреки големите противоречия, особено на тема "История", могат да си сътрудничат и да отворят пътя си напред. И другите дътржави трябва да направят така. Например  Хърватия и Словения трябва да се разберат за това заливче - защото то е едно такова малко заливче, ако го видите на картата, ще се смеете, че ако влезете във водите в Холандия, вече ще сте в Словения. А не може да се влиза по бански в другата държава. С ей такива неща се занимават..."

Премиерът засегна и темата за инфраструктурата, като изтъкна, че на пресконференция с Ангела Меркел се съгласили, че основната ос, която са длъжни да направят е София-Скопие–Тирана-Кьолн. 

Също така изрази съжаление от това, че проекта с третия мост Румъния - България не може все още да се осъществи защото румънски министри постоянно влизали в затвора.

"Защото от много време правим срещи с румънските колеги и след 2 месеца те са в ареста един по един, един по един. И тамън се договорим за третия мост и търсим финансиране за другите два, и тях ги няма, защото влизат в затвора. Сега наново трябва да правим съвещания. А третият мост с Румъния е изключително важен, защото има много банки, които се натискат да дават кредити..."

Премиера отново отвори темата за "Южен поток". Той изказа мнение, че дипломатично запазвайки лоялността си към НАТО и ЕС, трябва да си защитим интереса и да не загубим транзита в полза на Турция.

"Не на последно място, тук са и газовите връзки - въпросът е дали България ще продължи да бъде газопреносна мрежа или ще стане само клиент. Считам, че това не е реднода го допуснем. Всички прогнози на анализаторите, че Украйна няма да бъде заобиколена, също се оказаха много грешни. И на 1 януари 2019г. ние ще осъмнем с Турски поток. Ние като държава много добре трябва да си направим сметката и запазвайки лоялност към НАТО и ЕС, дипломатично и спокойно да защитимсвоя интерес. Да загубим ние транзита в полза на Турция, Гърция и Италия не считам, че е нещо, което български политик би приел. А практиката показва, че там където има газопроводи - няма и войни.."

Накратко може да обобщим следното: Първо - България е много добро място за инвестиции защото се разбира с Македония, а не се кара за глупости, както правят примерно Словения и Хърватия; Второ - добрия диалог с Меркел е обещаващ за бъдещи проекти; Трето - съдебната реформа в Румъния пречи на бизнеса и с България и косвено затруднява алъш вериша у нас; И на четвърто място НАТО и ЕС не трябва да са пречка да задълбочим енергийната си зависимост от Русия, още повече, че според премиера газопровода "Южен поток" би ни пазил и от война.