Десните популисти в Европа не искат сътрудничество със Стив Банън

Стив Банън

 

Проектът на Стив Банън "Движението", замислено като свързващо звено между европейските крайнодесни партии, няма особен успех. Бившият съветник на Доналд Тръмп, каза, че създава организацията, за да подкрепи възраждането на десните популисти в Европа.

Оказва се обаче, че десните популисти в Съюза нямат желание да си сътрудничат с новото движение.

Генералният секретар на Австрийската крайна десница Харалд Вилимски е казал, че не проявява желание за политическо сътрудничество с Банън.

"Искаме да растем, да се увеличаваме по подходящ за нас начин и да развиваме по подходящ за нас начин нашата програма и концепции, но със сигурност не под ръководството на някой деец от САЩ", казал евродепутата от Австрийската партия на свободата (АПС).

Инициативата на Банън не е много добре приета и от "Национален сбор" на Марин льо Пен във Франция, а крайнодясната "Алтернатива за Германия" по-рано заяви, че планът на Банън ще се провали. По думите на съпредседателят на германската крайна десница Александър Гауланд интересите на европейските крайнодесни партии варират твърде много, за да бъдат обединени от проекта на Стив Банън.

Ултраконсервативният министър-председателят на Унгария Виктор Орбан също е дал отрицателен отговор на въпроса дали би приел сътрудничество с новото движение. На пресконференция в Брюксел Орбан е казал, че "не се интересува от въпроси, които не засягат Унгария".

За сега "Движението" е подкрепено единствено от Матео Салвини, водачът на италианската крайна десница "Лигата", станал вътрешен министър на Италия и от белгиецът Микаел Модрикамен, лидер на малка крайнодясна валонска Народна партия.

Междувременно европейският комисар за бюджета Гюнтер Йотингер каза, че крайнодясната управляваща партия в Италия "Лига" на Матео Салвини няма да бъде приета в Европейската народна партия (ЕНП), съюзът на традиционните консервативни политически сили в ЕС, предаде ДПА. В момента това не се обсъжда, а освен това "Лигата" не отговаря на нашите ценности, е заявил Йотингер.

И тук е мястото да обърнем внимание на приликата в упавлението на България и управлението на ЕС. Както в България опозицията не е точно опозиция, така и в ЕС крайно десните популисти не са съвсем крайнодесни популисти и когато се усети външна намеса, която може да разклати статуквото всички дружно се обединяват срещу тази външна намеса.